A A A K K K

Малий бізнес під час війни. Як відкрити власну котельню, орендувавши державне майно

Цієї зими мільйони українців відчули, що таке холодні батареї. Через ракетні обстріли багато ТЕЦ зазнали серйозних руйнувань. Підприємець Віталій Руль допомагає уникнути проблем з опаленням. Декілька років тому він заснував компанію, яка надає послуги з альтернативного опалення.

Зараз у підприємця 43 котелені в Київській і Чернігівській областях. Вони працюють на дровах. В 2022 році Віталій Руль вирішив розширити бізнес. Для цього він орендував державне майно.

Чому ви розпочали бізнес разом з державою?

Я вже тривалий час будую котельні в орендованих комунальних приміщеннях. На сьогодні забезпечую теплом понад 100 споживачів. Серед них є лікарні, дитячі садочки та заклади освіти.

Мене добре знають в Київській і Чернігівській областях як підприємця, який надає послуги з альтернативного опалення. Наприклад, вже п’ять років я опалюю всю соціальну сферу Березані.

В 2022 році я дізнався, що профтехучилище "Яготинський центр професійно-технічної освіти" забажало перейти з газового опалення на твердопаливне. Для цього воно ініціювало передачу в оренду одного зі своїх приміщень, де можна було встановити котельню на дровах. 

Чому вони вирішили перейти на дрова?

Бо це більш економне опалення. Я не знаю точних показників економії профтехучилища. Однак знаю, що вартість гігакалорії тепломережі Яготина, яка працює на природному газі, складає 5,5 тис грн. В мене - 3,048 тис. грн.

В Україні багато лісів, тому ми можемо без проблем перейти з дорогого природного газу на більш економні види палива. Навіщо купувавати паливо у агресора, якщо ми можемо самостійно забезпечувати себе опаленням? Дров у нас достатньо. Ми лісова країна.

Зараз багато громад переходять на твердопаливне опалення. Наприклад, в Київській області, Поліська громада перейшла на опалення дровами на 100%. А в Іванківській громаді залишились лише поодинокі побутові користувачі.

Коли ви почали опалювати профтехучилище?

Спочатку профтехучилище показало приміщення, де потенційно можно було б зробити котельню. Воно мені сподобалося як за площею, так і за розташуванням. Загальна площа приблизно 150 м². Там було місце для обладнання та персоналу, який мав би обслуговувати котельню. 

Оскільки це приміщення перебуває у власності держави, то, по закону, Фонд держмайна мав організувати відкритий орендний аукціон. Він його оперативно провів. Будь-хто міг взяти участь в торгах. Ніяких складнощів під час підготовки до участі в аукціоні не виникло. Вся необхідна інформація була у вільному доступі. Почав орендувати приміщення у жовтні 2022 року. Це мій перший досвід оренди у Фонду держмайна. 

Скільки інвестицій вклали в цей проєкт?

Незважаючи на те, що орендую об’єкт нетривалий час, близько 3 місяців, котельня вже почала працювати. Інвестував, щонайменше, 2 млн грн. Гроші витратив на закупівлю обладнання та його монтаж. Планую окупити інвестиції за п’ять років.

Чи плануєте ще орендувати державне майно?

Я відстежую нові пропозиції оренди державного майна. Загалом цього року я відкрив дві котельні. Можу і більше. Торік і позаторік я будував по шість - сім котелень. Однак в 2022 році цьому заважає повномасштабне вторгнення російський військ. Нас  підкосило те, що росіяни розбомбили “Азовсталь”, яка випускала сталь для виробництва котелень. Українські виробники котельного обладнання майже зупинилися. А щоб перейти на використання європейської техніки, потрібен час. Щонайменше, треба перевчити персонал з ним працювати. Крім того, потрібен час для того, щоб накопичити склад запасних частин. Якщо його не буде, то під час морозів ми можемо не встигнути відремонтувати поломки.

Наскільки бізнес з альтернативного опалення прибутковий?

Для того, щоб він був дійсно прибутковий, недостатньо лише побудувати котельні. Якщо ви будете купувати дрова на аукціонах лісгоспу, то навряд чи ваш бізнес буде прибутковий. Потрібен комплексний підхід до цього бізнесу.

Наприклад, я купую у лісгоспів лише приблизно половину необхідних мені дров. Іншу половину заготовляю самостійно. Наприклад, в Іванківській та Поліській громадах ми не лише опалюємо соціальну сферу, а й чистимо дороги та лісосмуги від хащів. Заготовлену сировину потім перевозимо власними вантажівками до котелень.

Це перспективний бізнес. Спалювати можна не лише дрова, а, наприклад, лузгу від соняшника чи качани кукурудзи. Аграрії вже давно зрозуміли, що вони можуть влаштувати собі опалення на власних відходах. Раніше вони платили за їх утилізацію.

Фонд держмайна України підготував спеціальну інструкцію, яка дозволяє ознайомитись з правилами участі в орендних онлайн-аукціонах. Її можна переглянути тут

А щоб бути завжди в курсі найцікавіших та найвигідніших аукціонів – підписуйтесь на наш телеграм канал Оренда в Україні.

Також кожен може підписатися на спеціальну розсилку і щотижня отримувати актуальну інформацію про вже оголошені аукціони на електронну пошту. Підписатися – http://bit.ly/3jjSDQA