Порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства з питань оцінки майна
від 18 серпня 2005 р.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від ______ 2005 р. N ___ |
Порядок
здійснення контролю за дотриманням законодавства
з питань оцінки майна
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за дотриманням законодавства з питань оцінки майна в частині перевірки виконання нормативно-методичних та організаційних вимог, встановлених законодавством про оцінку майна та професійну оціночну діяльність, під час проведення оцінки майна та використання її результатів.
2. Дія цього Порядку поширюється під час проведення оцінки майна та використання її результатів на такі суб'єкти:
центральні органи виконавчої влади, а також підприємства, установи та організації, що входять до сфери їх управління;
органи місцевого самоврядування;
господарські товариства з часткою державного майна (часткою комунального майна) у статутному фонді;
суб'єкти господарювання, які здійснюють повноваження з управління та розпорядження державним (комунальним) майном або майном господарських товариств з часткою державного майна (часткою комунального майна) у статутному фонді в процесі їх банкрутства та санації.
3. Перевірці підлягає дотримання законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність з таких питань:
дотримання порядку затвердження нормативно-правових актів, які стосуються оцінки майна та (або) здійснення професійної оціночної діяльності, в частині їх погодження Наглядовою радою з питань оціночної діяльності, а також їх відповідність законодавству про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;
обов'язковості проведення оцінки майна у випадках, встановлених законодавством, зокрема для цілей оренди, застави, відчуження державного та комунального майна (купівлі-продажу, обміну (міни), передачі, внесення до статутних фондів господарських товариств), а також майна господарських товариств з часткою державного майна (часткою комунального майна) у статутному фонді;
організаційного забезпечення проведення оцінки майна відповідно до вимог, що висуваються законодавством до здійснення професійної оціночної діяльності та залучення суб'єктів оціночної діяльності до виконання робіт з оцінки майна, а саме: відбір суб'єкта оціночної діяльності-суб'єкта господарювання на конкурсних засадах, наявність договору на проведення оцінки та його зміст, легітимність оцінювача та суб'єкта оціночної діяльності-суб'єкта господарювання на дату відбору та на дату прийняття оцінки тощо;
відповідності проведеної оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, зокрема, національних стандартів, методик тощо;
відповідності порядку затвердження, погодження та прийняття звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) вимогам законодавства.
4. Контроль здійснюється Фондом державного майна та його регіональними відділеннями. З цією метою створюються комісії, склад яких затверджується відповідними наказами (далі - комісія). Організаційне та методичне керівництво роботою комісій забезпечується Фондом державного майна.
5. До повноважень комісії належать:
здіснення перевірки в обсягах та за напрямами, передбаченими цим Порядком;
підготовка довідки про результати перевірки;
надання пропозицій Фонду державного майна про винесення приписів щодо усунення виявлених в процесі перевірки порушень;
ініціювання перед Фондом державного майна питання щодо вжиття заходів до суб'єктів оціночної діяльності та оцінювачів відповідно до законодавства;
забезпечення контролю за виконанням приписів.
6. Під час виконання покладених повноважень комісія має право:
доступу до документів з питань, що підлягають перевірці;
отримувати роз'яснення та додаткові відомості від уповноважених осіб суб'єктів, зазначених у пункті 2 Порядку, суб'єктів оціночної діяльності, оцінювачів, у тому числі у письмовій формі;
надавати під час перевірки обов'язкові для виконання письмові запити про надання відповідної інформації;
ініціювати продовження, у разі потреби, терміну перевірки.
Комісія несе відповідальність за якість, повноту перевірки та дотримання її термінів проведення.
7. Графіки перевірки центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, що входять до сфери їх управління, а також органів місцевого самоврядування затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна.
Планування перевірки інших суб'єктів, зазначених у пункті 2 Порядку, здійснюється Фондом державного майна, у разі потреби, за погодженням з відповідними органами, уповноваженими управляти державним майном.
8. Керівники суб'єктів, зазначених у пункті 2 Порядку, зобов'язані надавати необхідні документи та іншу інформацію на вимогу комісії, що здійснює контроль, своєчасно та у повному обсязі, а також забезпечувати необхідні умови для її роботи, виконувати приписи у встановлений строк.
9. Результати роботи комісії оформлюються у формі довідки, яка підписується членами комісії та затверджується керівником відповідного органу, що її створив.
У разі виявлення під час перевірки порушень законодавства з питань оцінки майна Фонд державного майна виносить припис суб'єкту, що перевірявся, про їх усунення. У приписі встановлюється строк усунення виявлених порушень.
Повідомлення про усунення порушень, зазначених у приписі, надсилається до Фонду державного майна у тижневий строк з дати закінчення строку, встановленого у приписі. Ненадходження зазначеного повідомлення або невиконання припису є підставою для передачі Фондом державного майна матеріалів перевірки до правоохоронних органів для відповідних дій або звернення до суду.