Щодо надання роз'яснень з питань підвищення кваліфікації оцінювачів
№ 10-36-9995 від 4 липня 2005 р.
Інструктивний лист ФДМУ
від 05.07.2005 | N 10-36-9995 |
Щодо надання роз'яснень з питань підвищення кваліфікації оцінювачів
Навчальним закладам, які уклали з ФДМУ угоди про співробітництво у галузі навчання, начальникам регіональних відділень ФДМУ, Голові Фонду Автономної Республіки Крим, суб'єктам оціночної діяльності, оцінювачам |
У зв'язку з численними зверненнями суб'єктів оціночної діяльності, які надходять до Фонду державного майна України (ФДМУ) з питань підвищення кваліфікації оцінювачів, повідомляємо таке.
Відповідно до абзацу другого статті 14 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (далі - Закон про оцінку) професійна підготовка оцінювачів складається з навчання за програмами базової підготовки та підвищення кваліфікації. При цьому оцінювачі зобов'язані не рідше одного разу в два роки підвищувати свою кваліфікацію.
Згідно з розділом III Загальних вимог до навчальних програм навчання оцінювачів та підвищення їх кваліфікації, затверджених наказом ФДМУ від 15.04.2004 N 754 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України від 05.05.2004 за N 562/9161, навчальні заклади проводять навчання з підвищення кваліфікації оцінювачів за напрямами оцінки майна та спеціалізаціями в їх межах, за якими здійснюють базову підготовку оцінювачів. Підвищення кваліфікації оцінювачів відбувається шляхом навчання на загальних курсах підвищення кваліфікації оцінювачів та тестування за його результатами.
Програми загальних курсів підвищення кваліфікації оцінювачів передбачають такий мінімальний обсяг годин для вивчення тем відповідно до напрямів оцінки майна:
за напрямом "Оцінка об'єктів у матеріальній формі", що передбачає теми за кожною спеціалізацією (крім спеціалізації 1.6 "Оцінка рухомих речей, що становлять культурну цінність"), загальний курс становить не менше 48 годин; загальні курси окремо за кожною спеціалізацією, а також за спеціалізацією 1.6 "Оцінка рухомих речей, що становлять культурну цінність" - не менше 12 годин;
за напрямом "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності" загальний курс, що передбачає теми за напрямом у цілому, становить не менше 32 годин; загальні курси окремо за кожною спеціалізацією становлять не менше 20 годин.
Оцінювачі в межах установленого Законом про оцінку дворічного строку для чергового підвищення кваліфікації можуть вільно обирати час, місце та навчальний заклад для його проходження. Оцінювач повинен підвищити кваліфікацію за кожною спеціалізацією, що зазначена в його свідоцтві про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів, шляхом проходження навчання на загальних курсах з підвищення кваліфікації за відповідним напрямом оцінки майна або на загальних курсах з підвищення кваліфікації за кожною спеціалізацією окремо.
Особливо звертаємо увагу на те, що для оцінювачів, які отримали свої базові кваліфікаційні документи до набрання чинності Законом про оцінку (07.09.2001), відлік терміну щодо підвищення кваліфікації починається з 07.09.2001 до 07.09.2003, з 07.09.2003 до 07.09.2005, з 07.09.2007 до 07.09.2009 і так далі.
Для оцінювачів, які отримали свої базові кваліфікаційні свідоцтва після набрання чинності Законом про оцінку, відлік терміну щодо підвищення кваліфікації починається з дати отримання кваліфікаційного свідоцтва.
Інструктивним листом від 27.03.2003 N 10-36-3834 ФДМУ надавав роз'яснення про те, що невиконання оцінювачем вимог статті 14 Закону про оцінку стосовно обов'язкового підвищення кваліфікації кожних два роки є підставою для призупинення ФДМУ дії його кваліфікаційного свідоцтва. З огляду на те, що неможливо призупинити дію кваліфікаційного свідоцтва в частині виконання робіт за одним або двома напрямами оцінки майна, вчасно не підвищена кваліфікація принаймні за одним напрямом оцінки, зазначеним у кваліфікаційному свідоцтві, є підставою для повного призупинення його дії ФДМУ.
Якщо оцінювач має єдиний базовий кваліфікаційний документ більше ніж за одним напрямом оцінки майна, але здійснює практичну діяльність не за усіма напрямами оцінки, зазначеними у його кваліфікаційному документі, він може звернутися із заявою до Екзаменаційної комісії з проханням про видачу замість єдиного кваліфікаційного документа декількох свідоцтв за кожним напрямом оцінки окремо. До заяви додається перелік звітів про оцінку майна, виконаних оцінювачем за останній рік, та копія єдиного базового кваліфікаційного документа. На підставі рішення Екзаменаційної комісії навчальний заклад спільно з ФДМУ видає кваліфікаційні свідоцтва оцінювача за відповідними напрямами оцінки майна. У такому випадку, після розмежування єдиного базового кваліфікаційного документа, підвищення кваліфікації оцінювачу потрібно буде проходити тільки за тим напрямом оцінки, за яким він здійснює практичну діяльність.
Відповідно до рішення Наглядової ради з питань оціночної діяльності від 25.03.2004, а також згідно з наказами ФДМУ від 10.03.2004 N 456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.03.2004 за N 362/8961; від 15.04.2004 N 754, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2004 за N 562/9161, передбачені такі напрями оцінки майна та спеціалізації в межах цих напрямів:
1. Оцінка об'єктів у матеріальній формі:
1.1. Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі експертна грошова оцінка земельних ділянок.
1.2. Оцінка машин і обладнання.
1.3. Оцінка дорожніх транспортних засобів.
1.4. Оцінка літальних апаратів.
1.5. Оцінка судноплавних засобів.
1.6. Оцінка рухомих речей, що становлять культурну цінність.
1.7. Оцінка рухомих речей, крім таких, що віднесені до машин, обладнання, дорожніх транспортних засобів, літальних апаратів, судноплавних засобів та тих, що становлять культурну цінність.
2. Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі оцінка прав на об'єкти інтелектуальної власності:
2.1. Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів (крім оцінки прав на об'єкти інтелектуальної власності).
2.2. Оцінка прав на об'єкти інтелектуальної власності.
Стосовно питання поновлення ФДМУ дії кваліфікаційних документів оцінювачів, які вчасно не пройшли підвищення кваліфікації за спеціалізацією 1.1. "Оцінка об'єктів нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок" (назву надруковано у старій редакції) в межах напряму "Оцінка об'єктів у матеріальній формі" та (або) за напрямом "Оцінка земельних ділянок", звертаємо увагу, що вказаним оцінювачам слід пройти підвищення кваліфікації за спеціалізацією 1.1. "Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі експертна грошова оцінка земельних ділянок" у межах напряму оцінки майна "Оцінка об'єктів у матеріальній формі".
У разі, якщо ФДМУ призупинено дію кваліфікаційного свідоцтва оцінювача, поновлення його дії буде відбуватися на підставі поданих до ФДМУ посвідчень про підвищення кваліфікації згідно з вимогами статті 14 Закону про оцінку.
Заступник Голови Фонду | Д. Парфененко |