A A A K K K

Євроінтеграція

            Європейська інтеграція

Європейський Союз (ЄС) є одним з основних партнерів України, яка зацікавлена у підтримці та розвитку міцних, прозорих та відкритих відносин.

Виведенню двосторонніх відносин України та ЄС на якісно новий рівень, а також створенню передумов для підготовки до набуття членства України в ЄС, стало укладення Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі – Угода про асоціацію), яка передбачає перехід від принципів партнерства та співробітництва до принципів політичної асоціації та економічної інтеграції. Угода про асоціацію між Україною та ЄС регулює політичні, економічні та культурні відносини між Україною та ЄС і є правовою основою двосторонньої торгівлі.

Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбувалося у два етапи:

Політичну частину Угоди про асоціацію було підписано 21 березня 2014 року під час Позачергового Саміту Україна – ЄС.
Економічну частину Угоди про асоціацію було підписано під час засідання Ради ЄС 27 червня
2014 року.

16 вересня 2014 року Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію.
З повним текстом Угоди про асоціацію можна ознайомитись за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/yevropejska-integraciya/ugoda-pro-asociacyu

З метою забезпечення виконання Угоди про асоціацію у 2017 році було розроблено План заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 №1106. Відповідно до Плану заходів Фонд державного майна України залучено до реалізації завдання стосовно реструктуризації ПАТ «Укрзалізниця».

У рамках економічної співпраці з ЄС Фонд залучено до реалізації Плана-графіка виконання умов Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором щодо отримання Україною макрофінансової допомоги Європейського Союзу у сумі до
1 мільярда євро. Зазначеним Планом-графіком передбачено щомісячне звітування Фондом про виставлення об’єктів малої приватизації на електронні аукціони через електронну торгову систему Prozorro.Продажі.

Для підвищення рівня поінформованості суспільства про євроінтеграційні процеси в Україні розроблено Стратегію комунікації з питань європейської інтеграції України на період до 2026 року, яка схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України  від 9 грудня 2022 року №1155-р.  
https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-skhvalennia-stratehii-komunikatsii-z-pytan-ievropeiskoi-intehratsii-ukrainy-na-period-do-2026-t91222

З метою реалізації зазначеної Стратегії щорічно розробляються плани заходів, якими передбачається проведення низки інформаційних кампаній з формування обізнаності громадян щодо ведення бізнесу, освітніх і наукових преференцій, підтримки розвитку сфери культури у контексті європейської інтеграції, а також ознайомлення громадян держав-членів ЄС про переваги співпраці. В рамках цієї Стратегії також передбачено висвітлення приватизаційних процесів, що відбуваються в Україні, та залучення до них інвесторів з країн-членів ЄС.

Указом Президента України «Питання європейської та євроатлантичної інтеграції» від 20.04.2019 року
№155/2019 затверджено «План заходів з реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору».

На підтримку політичної асоціації та економічної інтеграції України з Європейським Союзом 3 лютого 2023 року у Києві відбувся 24 Саміт Україна – ЄС. На відміну від попередніх самітів, пріоритетом цього Саміту стали політичні питання – військове співробітництво та обговорення формули миру.

Другим питанням для обговорення стало прогрес України у реформах, координація зусиль з відновлення України та перспективи подальшої євроінтеграції.

Під час Саміту Ольга Стефанішина, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, заявила, що Україна виконала 72% зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС, а всього за період виконання Угоди, Україна досягла прогресу на рівні близько 90%.

Зі свого боку в день проведення Саміту ЄС оприлюднило аналітичний звіт з оцінкою Європейською Комісією рівня  наближення законодавства України до актуального права ЄС. Після аналізу цього документу, Уряд України готуватиме Національну програму адаптації аcquis.

Основні результати Саміту:

  • ЄС надаватиме допомогу Україні в боротьбі проти російської агресії стільки, скільки це буде необхідно, включаючи військову допомогу розміром в понад 3,6 млрд євро в межах Європейського фонду миру,  зокрема 7-й транш військової допомоги ЄС передбачає додаткові 500 млн євро військової допомоги;
  • ЄС підтвердив намір відігравати ключову роль у створенні і реалізації міжвідомчої донорської координаційної Платформи підтримки відновлення та реконструкції в Україні, створення якої погоджено між Україною, G7, міжнародними фінансовими установами та іншими ключовими партнерами;
  • ЄС закликав Україну продовжувати шлях реформ, виконувати умови, визначені у висновку Європейської Комісії щодо заявки України на членство, з метою просування до майбутнього членства в ЄС.      

Що передувало Саміту:

17 червня 2022 року Єврокомісія ухвалила рекомендацію надати Україні статус кандидата у члени ЄС та передає Україні план дій, який необхідно виконати для початку переговорів України про вступ до ЄС.

23 червня 2022 року країни-члени Європейського Союзу проголосували за надання Україні статусу країни кандидата на вступ до Європейського Союзу.

Більше цікавої інформації про європейську інтеграцію можна знайти на Євроінтеграційному порталі: https://eu-ua.org/