"Про Фонд державного майна України"
від 20 липня 2010 р.
ПРОЕКТ
Закон України
"Про Фонд державного майна України"
Цей Закон визначає відповідно до Конституції України правові основи діяльності Фонду державного майна України, його статус, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Глава I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Статус Фонду державного майна України
1. Фонд державного майна України (далі Фонд) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності та приватизації державного майна і виконує інші завдання та функції, визначені цим Законом та іншими законами України.
2. Фонд підзвітний і підконтрольний Президенту України та Верховній Раді України. Кабінет Міністрів України спрямовує та координує діяльність Фонду відповідно до закону.
3. Фонд є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Місцезнаходженням Фонду є місто Київ.
Стаття 2. Завдання Фонду
1. Завданнями Фонду є:
1) реалізація державної політики щодо управління об'єктами державної власності, у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, в тому числі управління корпоративними правами держави;
2) методичне забезпечення реалізації майнових прав держави, процесу приватизації, оренди та використання державного майна, придбання майна у державну власність;
3) державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності;
4) організація та проведення приватизації і відчуження державного майна у встановленому законом та іншими нормативно-правовими актами порядку;
5) контроль щодо:
організації та проведення приватизації державного майна;
організації та проведення відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством;
організації та проведення передачі державного майна в оренду та користування;
повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням закону;
6) здійснення повноважень власника щодо державного майна, крім майна, що не підлягає приватизації, в тому числі матеріальних носіїв секретної інформації, з моменту прийняття функцій з управління майном державних підприємств від органу управління цим майном та рішення про його приватизацію;
7) здійснення повноважень власника щодо акцій (часток, паїв), що належать державі (далі корпоративні права держави), які перебувають в управлінні органів Фонду, в порядку, встановленому законом;
здійснення повноважень засновника господарських товариств, у тому числі підприємств з іноземними інвестиціями, що створюються за участю держави;
здійснення повноважень власника щодо земельних ділянок державної власності відповідно до закону;
8) здійснення заходів щодо захисту інтересів держави при укладенні та виконанні міжнародних договорів про взаємне визнання прав і регулювання відносин власності між Україною та іншими державами на її території та за кордоном;
9) співробітництво з міжнародними організаціями з реалізації державної політики щодо об'єктів державної власності у сфері приватизації, відчуження, оренди, концесії, використання державного майна та управління корпоративними правами держави;
10) забезпечення формування і ведення Єдиного реєстру об'єктів державної власності;
11) забезпечення функціонування єдиної державної інформаційної системи з обліку, зберігання, оцінки та продажу державного майна;
12) контроль за виконанням умов укладених органами приватизації правочинів (договорів);
13) захист майнових інтересів держави, в тому числі за кордоном;
14) представлення інтересів держави в процесі повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване або відчужене з порушенням закону.
Стаття 3. Законодавче забезпечення діяльності Фонду
1. Фонд у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, Цивільним та Господарським кодексами України, іншими законами України, постановами Верховної Ради України, нормативно-правовими актами, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
2. Здійснюючи визначені законом повноваження, Фонд організовує виконання законів України, постанов Верховної Ради України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
3. Фонд розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань, що належать до його компетенції, і в установленому порядку подає їх Кабінету Міністрів України.
Стаття 4. Загальні функції Фонду
1. Фонд відповідно до покладених на нього завдань виконує такі функції у сфері державної економічної політики та державного управління:
1) здійснює нормативне і методологічне забезпечення діяльності регіональних відділень Фонду в областях, містах Києві та Севастополі (далі регіональні відділення), представництв Фонду в районах і містах (далі представництва), підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Фонду;
2) здійснює контроль за діяльністю регіональних відділень та представництв, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Фонду;
3) бере участь у формуванні інвестиційної політики, сприяє залученню вітчизняних та іноземних інвестицій на розвиток підприємств відповідно до загальнодержавних та регіональних програм, у тому числі шляхом реалізації інвестиційних проектів, пов'язаних зі створенням господарських товариств, або на засадах спільної чи інвестиційної діяльності;
4) сприяє стабільному функціонуванню фондового ринку, бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів з відповідних питань;
5) бере участь у демонополізації економіки і створенні умов для конкуренції суб'єктів господарювання, у формуванні та реалізації конкурентної політики;
6) подає відповідним центральним органам виконавчої влади пропозиції до проектів загальнодержавних програм та Державного бюджету України;
7) розробляє та бере участь у розробленні проектів законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції;
8) проводить роботу із залучення та використання міжнародної фінансової, технічної допомоги у сферах, що належать до його компетенції;
9) бере участь у підготовці спільних проектів щодо фінансування міжнародними організаціями структурних перетворень в економіці держави, передприватизаційної підготовки, приватизації та післяприватизаційної підтримки підприємств;
10) представляє інтереси України з питань визнання прав і регулювання відносин власності та використання державного майна на міждержавному рівні, визначає право власності держави на розташоване на території України майно, майнові права та інші активи підприємств, установ, організацій колишнього союзного підпорядкування;
11) бере участь у розробленні проектів міжнародних договорів з питань міждержавних майнових відносин; 12) підтримує зв'язки з відповідними органами приватизації та управління державним майном інших держав, укладає з ними договори з питань співробітництва;
13) здійснює нормативне забезпечення та державне регулювання оціночної діяльності відповідно до законодавства;
14) веде Державний реєстр оцінювачів та Державний реєстр суб'єктів оціночної діяльності;
15) виступає розпорядником Єдиного реєстру об'єктів державної власності;
16) здійснює повноваження щодо розпорядження земельними ділянками державної власності відповідно до закону, в тому числі продаж об'єктів приватизації разом із земельними ділянками та земельних ділянок, на яких розташовані приватизовані об'єкти.
Стаття 5. Функції Фонду у сфері приватизації державного майна
1. Фонд відповідно до покладених на нього завдань виконує такі функції у сфері приватизації державного майна:
1) розробляє і подає Кабінету Міністрів України проекти державних програм приватизації; 2) організовує, забезпечує та контролює виконання державних програм приватизації;
3) спільно з органами, уповноваженими управляти державним майном, бере участь у складанні переліків об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;
4) щороку складає переліки об'єктів, що підлягають приватизації, за відповідними групами та забезпечує їх опублікування;
5) організовує та здійснює передприватизаційну підготовку підприємств;
6) проводить корпоратизацію державних підприємств у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України;
7) приймає рішення про приватизацію державного майна;
8) приймає рішення про зупинення приватизації державного майна або про зняття об'єкта приватизації з продажу, в тому числі на підставі рішення суду, яке набуло законної сили, вносить зміни до плану розміщення акцій акціонерного товариства в частині перенесення терміну їх розміщення та поновлює продаж після усунення порушень, зняття відповідних заборон, скасування судових рішень;
9) здійснює повноваження власника щодо майна державного підприємства з моменту передачі функцій з управління майном державних підприємств від органу управління цим майном до державних органів приватизації в межах та порядку, встановлених законом;
10) організовує і контролює виконання робіт з інвентаризації та оцінки майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються) та повертаються у державну власність, у разі необхідності залучає органи державної влади та органи місцевого самоврядування за згодою до проведення інвентаризації майна;
11) організовує роботу з урахування вимог екологічної безпеки у процесі приватизації державного майна та враховує рекомендації, визначені у звіті про екологічний аудит, який проводиться на замовлення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища;
12) створює комісії з приватизації, конкурсні комісії з продажу державного майна;
13) затверджує плани приватизації державних підприємств та плани розміщення акцій;
приймає рішення та організовує роботу щодо випуску акцій господарських товариств створених у процесі приватизації;
14) погоджує з Кабінетом Міністрів України відповідно до закону приватизацію об'єктів державної власності;
15) у випадках, встановлених законом, погоджує з Антимонопольним комітетом України рішення про приватизацію суб'єктів господарювання, які займають монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку, передачу в оренду цілісних майнових комплексів, продаж корпоративних прав держави, передачу їх до статутних капіталів господарських товариств, створення, реорганізацію (злиття, приєднання), ліквідацію суб'єктів господарювання, якщо ці дії можуть призвести до обмеження конкуренції на товарному ринку;
16) вживає спільно з органами Антимонопольного комітету України заходів щодо запобігання монополізації товарних ринків у процесі приватизації та оренди державного майна;
17) приймає рішення про створення або припинення юридичної особи, змінює у процесі приватизації (корпоратизації) організаційно-правову форму державних підприємств та підприємств, заснованих за участю держави;
18) здійснює продаж майна, що перебуває в державній власності, у процесі його приватизації, в тому числі майна ліквідованих підприємств, об'єктів незавершеного будівництва та колишнього військового майна, що набуло статусу цивільного, а також корпоративних прав держави, в інших випадках, встановлених законодавством;
19) залучає у випадках, встановлених законодавством, на конкурентних засадах радників, незалежних консультантів та експертів у процесі приватизації та реструктуризації об'єктів приватизації; 20) укладає договори з фондовими біржами, іншими уповноваженими особами, які проводять аукціони, про проведення та обслуговування торгів з продажу майна та акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), а також інших суб'єктів господарювання, в статутних капіталах яких є державна частка;
21) здійснює у процесі приватизації реструктуризацію, в тому числі реорганізацію, державних підприємств; 22) ініціює та в межах своєї компетенції приймає рішення про реструктуризацію акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), а також інших суб'єктів господарювання, в статутних капіталах яких є державна частка;
23) з моменту прийняття рішення про приватизацію і до проведення перших загальних зборів акціонерів затверджує статути державних підприємств та акціонерних товариств, а також вносить зміни до них, контролює їх додержання, укладає і розриває контракти з керівниками державних підприємств та головами правлінь акціонерних товариств, затверджує персональний та кількісний склад органів управління;
24) укладає в процесі приватизації договори купівлі-продажу державного майна (акцій, паїв, часток) та договори безоплатної передачі майна, інші договори, визначені законом;
складає акти приймання-передачі державного майна (акцій, паїв, часток) у процесі створення господарських товариств;
25) приймає рішення про:
- подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації;
- передачу державного майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але залишилося у них на балансі та не підлягає приватизації, іншим суб'єктам господарювання у разі ліквідації балансоутримувача та його відсутності, на договірних засадах, у тому числі на умовах договору безоплатного зберігання;
- передачу державного майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, та не підлягає приватизації, яке обліковується на балансах господарських товариств, визнаних банкрутами, щодо яких відкрито ліквідаційну процедуру та які ліквідовані, до уповноважених органів управління (їх правонаступників), що здійснювали управління цим майном до прийняття рішення про приватизацію, або до інших органів управління за рішенням Кабінету Міністрів України.
26) підтверджує право власності на державне майно, у тому числі на те, яке передається до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації);
27) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства з питань приватизації, виконанням умов укладених договорів, в тому числі купівлі-продажу державного майна, та вживає відповідних заходів у разі їх порушення;
28) погоджує відчуження приватизованого майна (акцій, паїв, часток), обтяженого зобов'язаннями, визначеними умовами договору купівлі-продажу, укладеного при приватизації цього майна (акцій, паїв, часток);
29) публікує в інформаційних бюлетенях, виданнях Фонду інформацію про приватизацію;
30) забезпечує інформування Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та населення про хід приватизації;
31) контролює і вживає заходів щодо своєчасного та повного надходження коштів від продажу об'єктів приватизації;
32) здійснює нормативне та методологічне забезпечення процесу приватизації, а також оцінки майна під час приватизації;
33) забезпечує контроль за діяльністю регіональних відділень та представництв, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
34) приймає функції з управління державним майном підприємств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, крім майна, яке не підлягає приватизації, в тому числі матеріальних носіїв секретної інформації;
35) укладає та розриває контракти з керівниками державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
36) виступає замовником оцінки майна, укладає договори на проведення оцінки майна та затверджує акти оцінки майна (висновки про вартість майна) у випадках, встановлених законом;
37) виступає замовником проведення робіт із землеустрою та експертної грошової оцінки земельних ділянок, які продаються разом з об'єктами приватизації, укладає договори на проведення цих робіт у випадках, встановлених законом;
38) здійснює:
продаж земельних ділянок державної власності або прав на них разом із об'єктами, що на них розташовані; продаж земельних ділянок, на яких розташовані приватизовані об'єкти;
внесення земельних ділянок до статутних капіталів господарських товариств, у яких державі належать акції (частки, паї);
контроль за виконанням умов укладених державними органами приватизації договорів відчуження земельних ділянок державної власності.
Стаття 6. Функції Фонду у сфері оренди державного майна
1. Фонд відповідно до покладених на нього завдань виконує такі функції у сфері оренди державного майна:
1) здійснює методичне і методологічне забезпечення оренди державного майна;
2) виступає відповідно до закону орендодавцем цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності, та здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна;
3) проводить інвентаризацію, оцінку або виступає замовником оцінки, укладає договори на проведення оцінки та затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна) цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, що передаються в оренду Фондом, а також нерухомого майна та майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації);
4) здійснює контроль за виконанням умов договорів оренди державного майна.
Стаття 7. Функції Фонду у сфері управління об'єктами державної власності
1. Фонд відповідно до покладених на нього завдань виконує функції у сфері управління об'єктами державної власності відповідно до Закону України "Про управління об'єктами державної власності".
Стаття 8. Функції Фонду у сфері розпорядження земельними ділянками державної власності
Фонд щодо земель державної власності виконує такі функції:
1) здійснює методичне і методологічне забезпечення розпорядження землями державної власності відповідно до закону;
2) приймає рішення щодо проведення землеустрою, вступає замовником проведення робіт із землеустрою та експертної грошової оцінки земельних ділянок;
3) розглядає пропозиції та приймає рішення про розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Стаття 9. Права Фонду
1. Фонд має такі права:
1) приймати нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції;
2) скасовувати акти Фонду, в тому числі його регіональних відділень та представництв;
3) координувати здійснення державними органами приватизації заходів, спрямованих на реалізацію державної політики у сфері приватизації та управління державним майном;
4) приймати рішення за заявами та скаргами фізичних і юридичних осіб, органів державної влади з питань, що пов'язані з діяльністю регіональних відділень та представництв;
5) виконувати в межах повноважень, визначених законом, функції з управління об'єктами державної власності та корпоративними правами держави, а також здійснювати відчуження державного майна у випадках, передбачених законодавством;
6) представляти Кабінет Міністрів України за його дорученням у міжнародних організаціях та під час укладання міжнародних договорів України з питань, що належать до компетенції Фонду;
7) одержувати безоплатно в установленому порядку від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування інформацію, документи і матеріали, а від державних органів статистики статистичні дані, необхідні для виконання своїх повноважень;
8) залучати науково-дослідні інститути, вищі навчальні заклади, інші установи, а також окремих вчених і фахівців-практиків для проведення консультацій та експертиз при вирішенні питань, що належать до його компетенції;
9) залучати спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції;
10) виступати замовником та координатором виконання завдань державних науково-технічних програм з питань, що належать до його компетенції;
11) вступати для виконання своїх функцій у договірні відносини з фізичними та юридичними особами;
12) приймати рішення про створення та припинення дій агентств, підприємств, установ та організацій за погодженням з Кабінетом Міністрів України;
13) видавати відповідно до своєї компетенції офіційні видання;
14) відповідно до закону ініціювати та перевіряти за участю працівників органів державної податкової служби та органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ефективність використання державного майна та фінансово-господарську діяльність акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у статутних капіталах яких державна частка перевищує 50 відсотків;
15) забезпечувати в межах корпоративних прав участь у визначенні на конкурсних засадах спеціалізованих організацій для продажу основних засобів, що є державною власністю, та необоротних активів акціонерних товариств, у статутних капіталах яких державна частка перевищує 50 відсотків;
16) контролювати дотримання єдиних нормативно-методологічних принципів під час розробки нормативно-правових актів з оцінки майна;
17) здійснювати контроль за дотриманням вимог законодавства з питань оцінки майна;
18) здійснювати повноваження щодо визначення оціночної вартості нерухомого майна для цілей оподаткування;
19) видавати виписки з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, на підставі яких здійснюється реєстрація об'єктів державної власності в Державному реєстрі прав.
2. Фонд, регіональні відділення та представництва не мають права втручатися у поточну господарську діяльність господарських товариств, підприємств, установ та організацій, крім випадків, встановлених законом і установчими документами цих господарських товариств, підприємств, установ та організацій.
Глава II. СИСТЕМА ОРГАНІВ ТА КЕРІВНИЦТВО ФОНДУ
Стаття 10. Система органів Фонду
1. Систему органів Фонду становлять:
Фонд;
регіональні відділення;
представництва.
Фонд, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації та управління корпоративними правами держави в межах, визначених законом.
2. Фонд здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через органи, визначені у частині першій цієї статті, а також залучає агентства, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Фонду, за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
3. Фонд, регіональні відділення та представництва є юридичними особами, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням Державного Герба України.
4. Регіональні відділення та представництва діють на підставі положень, затверджених Фондом.
У відповідних положеннях визначаються завдання, функції, права, повноваження та порядок призначення і звільнення керівників регіональних відділень та представництв.
Стаття 11. Голова Фонду
1. Голова Фонду призначається на посаду Верховною Радою України за поданням Прем'єр-міністра України.
Голова Фонду звільняється з посади Верховною Радою України.
2. Голову Фонду може бути звільнено у разі:
1) подання заяви про відставку;
2) порушення вимог законодавства про боротьбу з корупцією на підставі рішення суду, яке набуло законної сили;
3) грубого порушення Головою Фонду службових обов'язків (за поданням Президента України або Прем'єр-міністра України);
4) неможливості виконання своїх повноважень за станом здоров'я протягом чотирьох місяців підряд;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
6) припинення громадянства України.
Повноваження Голови Фонду припиняються у разі смерті, оголошення померлим або визнання безвісно відсутнім. 3. У разі звільнення з посади Голови Фонду Прем'єр-міністр України в установленому законом порядку вносить на розгляд Верховної Ради України кандидатуру на посаду Голови Фонду.
До призначення Голови Фонду його обов'язки виконує перший заступник Голови Фонду, а в разі його відсутності заступник Голови Фонду, які визначаються актом Кабінету Міністрів України.
4. Голова Фонду:
1) здійснює керівництво Фондом та спрямовує його діяльність;
2) розподіляє обов'язки між заступниками Голови Фонду;
3) затверджує структуру Фонду, кошторис Фонду, його регіональних відділень за загальним і спеціальним фондом Державного бюджету України;
4) визначає повноваження структурних підрозділів Фонду;
5) підписує нормативно-правові акти Фонду;
6) призначає на посади та звільняє з посад працівників Фонду, начальників регіональних відділень, представництв та їх заступників;
7) затверджує штатний розпис Фонду, його регіональних відділень, положення про структурні підрозділи Фонду;
8) діє без довіреності та представляє Фонд у відносинах з усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, укладає від імені Фонду відповідні правочини;
9) бере участь у засіданнях Кабінету Міністрів України з правом дорадчого голосу;
10) видає довіреності на виконання функцій у межах повноважень Фонду;
11) забезпечує управління бюджетними асигнуваннями згідно з бюджетним розписом та кошторисом;
12) несе відповідальність за виконання Державної програми приватизації;
13) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
Стаття 12. Заступники Голови Фонду
1. Перших заступників, заступників Голови Фонду призначає на посади та звільняє з посад Кабінет Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до пропозицій Голови Фонду.
2. Заступники Голови Фонду:
1) координують та спрямовують діяльність підпорядкованих їм структурних підрозділів;
2) дають згоду на призначення на посади та звільнення з посад керівників підпорядкованих їм структурних підрозділів;
3) за дорученням Голови Фонду представляють Фонд у відносинах з усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
4) приймають у межах своїх повноважень рішення з питань, що належать до компетенції Фонду;
5) здійснюють інші повноваження, делеговані їм Головою Фонду.
Стаття 13. Колегія Фонду
1. Для вирішення питань, що віднесені до компетенції Фонду, обговорення і прийняття рішень з найважливіших напрямів діяльності у Фонді утворюється колегія у складі 15 осіб.
2. До складу колегії входять Голова Фонду (голова колегії), перші заступники та заступники Голови Фонду, а також інші керівні працівники Фонду. До складу колегії можуть входити керівники центральних органів виконавчої влади, начальники регіональних відділень та представництв.
До складу колегії входять по одному представнику від Комітету Верховної Ради України, до компетенції якого належать питання приватизації, Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації за їх згодою.
3. Склад колегії Фонду затверджує Голова Фонду.
Стаття 14. Науково-консультативна рада Фонду
1. Для підготовки наукових рекомендацій щодо здійснення покладених на Фонд завдань, аналізу стану приватизаційних процесів, розроблення пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань, що належать до компетенції Фонду, організації діяльності Фонду при ньому утворюється науково-консультативна рада.
2. До складу науково-консультативної ради входять працівники Фонду та експерти з числа вчених та фахівців-практиків.
Склад науково-консультативної ради та положення про неї затверджуються Головою Фонду.
Стаття 15. Обов'язковість виконання вимог Фонду, регіональних відділень та представництв
1. Вимоги працівників Фонду, регіональних відділень та представництв при виконанні ними службових обов'язків у межах повноважень є обов'язковими для всіх органів державної влади, підприємств, установ та організацій, у статутних капіталах яких є державна частка або які використовують об'єкти державної власності чи управляють ними, якщо інше не встановлено законом.
2. Керівники та інші посадові особи органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій на вимогу працівників Фонду, регіональних відділень та представництв Фонду зобов'язані створювати належні умови для роботи працівників, які виконують функції, передбачені цим Законом, законами з питань приватизації, забезпечувати їх технічне обслуговування і виконання вимог щодо надання необхідної документації.
Стаття 16. Обов'язок додержання законодавства про державну та комерційну таємницю, відповідальність за його порушення
1. Фонд у межах своєї компетенції забезпечує реалізацію системою органів Фонду державної політики щодо державної таємниці.
2. Працівники системи органів Фонду та особи, які залучаються цими органами до роботи, у процесі виконання своїх функцій і повноважень за порушення вимог законодавства про державну та комерційну таємницю, розголошення державної та комерційної таємниці, що охороняються законом, а також за недостовірність інформації, що подається до органів виконавчої влади або оприлюднюється, несуть відповідальність відповідно до закону.
Глава III. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗДІЙСНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ ФОНДУ
Стаття 17. Нормативно-правові акти Фонду
1. Фонд на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами.
2. Нормативно-правові акти Фонду підлягають реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
3. Оскарження актів та рішень Фонду здійснюється в порядку, встановленому законом.
Стаття 18. Забезпечення Фонду інформаційними матеріалами
1. На запити Фонду органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності та їх посадові особи зобов'язані безоплатно надавати інформацію, необхідну для здійснення Фондом своїх повноважень.
2. У разі відмови або ухилення від своєчасного надання необхідної інформації на вимогу Фонду, а також за надання недостовірної інформації посадові особи зазначених у цій статті органів, підприємств, установ та організацій несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Стаття 19. Відповідальність працівників Фонду, регіональних відділень та представництв
Працівники Фонду, регіональних відділень та представництв за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків несуть відповідальність згідно із законом.
Глава IV. ВЗАЄМОДІЯ ФОНДУ З ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ
Стаття 20. Взаємодія Фонду з Верховною Радою України, Президентом України та Кабінетом Міністрів України
Фонд подає:
щомісяця Кабінету Міністрів України інформацію про хід виконання Державної програми приватизації;
щоквартально Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України аналітичну довідку про хід виконання Державної програми приватизації;
щороку Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України звіт про виконання Державної програми приватизації.
Верховна Рада України заслуховує та затверджує річний звіт Фонду.
Стаття 21. Взаємодія Фонду з органами виконавчої влади
1. Фонд взаємодіє з центральними органами виконавчої влади з питань управління та розпорядження об'єктами державної власності.
2. Фонд, регіональні відділення та представництва з метою сприяння економічному і соціальному розвитку України:
1) залучають до складу комісій з приватизації представників органів виконавчої влади;
2) погоджують галузеві програми ринкових перетворень;
3) інформують Кабінет Міністрів України та інші органи виконавчої влади про співвідношення майнового потенціалу;
4) погоджують з Кабінетом Міністрів України приватизацію підприємств у випадках, передбачених законом;
5) співпрацюють з Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади та іншими органами під час підготовки проекту Державного бюджету України;
6) здійснюють управління об'єктами державної власності у межах повноважень, визначених законом та делегованих Кабінетом Міністрів України.
Глава V. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ФОНДУ
Стаття 22. Гарантії здійснення повноважень Фонду
1. Втручання центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, об'єднань громадян чи їх органів та представників у діяльність Фонду забороняється, крім випадків, встановлених законом.
2. Вплив у будь-якій формі на працівників Фонду з метою перешкоджання виконанню ними службових обов'язків або прийняття неправомірного рішення тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Стаття 23. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення діяльності органів Фонду
1. Фонд є головним розпорядником відведених для нього бюджетних призначень. Його фінансування та матеріально-технічне забезпечення здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку та на умовах, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
2. Структура, гранична чисельність працівників, штатний розпис та кошторис Фонду затверджуються у встановленому законодавством порядку.
Глава VI. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства України застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
3. Визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 7 липня 1992 року "Про Тимчасове положення про Фонд державного майна України" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 39, ст. 581; 1997 р., № 26, ст. 179).
4. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити